Výchova v prvních dnech a týdnech

17. října 2008 v 17:59

Výchova v prvních dnech a týdnech

- v prvních dnech si se štěnětem jen hrajte a učte ho slyšet na jeho jméno

- co se týká venčení - štěně zpočátku neumí udržet moč, proto ho vynášejte ven co nejčastěji. Např. každé 2-3 hodiny a také vždy po jídle a po probuzení. Když vykoná potřebu venku, přehnaně ho pochvalte a dejte najevo velikánskou radost. Pokud se "vyvenčí" doma, nijak ho za to nekárejte, (nanejvýš řekněte "Fuj", pokud štěně přistihnete přímo "při činu", pozdější pokárání nemá význam, protože štěně už nebude vědět, co udělalo špatně), jen při uklízení si můžete něco "nesouhlasně mumlat pod vousy", ale štěněte si přitom nevšímejte. Rozhodně vynechejte máčení štěněčího čumáčku v loužičce, apod. Je to naprosto neúčinné a štěně tím jen zmatete.

- Učte ho samostatnosti. Zpočátku jej třeba nechávejte pár minut v jiné místnosti samotného, pak dobu postupně prodlužujte.

- Zejména v prvních týdnech je nutné, aby se veškerá výchova a výcvik odehrávaly formou hry. Na štěně nespěchejte a naučte ho zatím jen povel Ke mně (ale až bude dokonale slyšet na své jméno!). Volejte na něj radostným hlasem, a když přijde, za odměnu si s ním pohrajte či mu dejte pamlsek, a hlavně vyjádřete veeelikou radost, že štěně přišlo. Pokud na něj zavoláte a štěně k Vám nejde, nehoňte ho, naopak stále na něj volejte, tleskejte a pomalu utíkejte směrem OD něho. Zabírá to líp ;-).

- Neučte štěně víc povelů najednou. Vždy počkejte, až si zažije ten povel, který ho zrovna učíte.

- Když štěně zadaný povel nesplní, netrestejte ho, ani nekárejte. Pokud naopak povel splní dobře, moc ho pochvalte a krátce si s ním pohrajte. Štěně tak brzy nenásilnou formou zjistí, že je pro něj výhodnější snažit se povel dobře vyplnit.

- Berte štěně na místa, která nezná - do tramvaje, do autobusu, tam, kde je hodně lidí, apod. Ve věku 2-3 měsíců je to nesmírně důležité. Pokud tohle v této době zanedbáte, už nikdy se Vám to nemusí podařit dohonit.

- Seznamujte štěně s jinými psy. Zpočátku, než bude mít hotové základní očkování, ho seznamujte jen s pejsky, o kterých víte, že jsou zdraví. Později ho můžete seznamovat i se psy, které potkáte při vycházce (nemyslím tím toulavé psy, ale psy, kteří se jdou venčit také spolu se svým páníčkem)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama